فرزندتان صبحانه نمی خورد ؟

عشق کودک

 

فرزندتان صبحانه نمي‌خورد؟

كودك شما هم جزو آن دسته از كودكاني است كه هنگام خوردن صبحانه بهانه مي‌گيرد و به اصطلاح جيم مي‌شود؟ نگران نباشيد، توصيه‌هاي زير را بخوانيد و به كار ببنديد. اميدوارم صبحانه خور حرفه‌اي شوید.

ميز را بچينيد: به همراه فرزند خود، از شب قبل، ميز صبحانه فردا را بچينيد. البته هنگامي كه كودك‌تان خوابيد، مواد فاسد شدني را دوباره در يخچال قرار دهيد. صبح هنگام، كودكتان را 15 تا 20 دقيقه زودتر بيدار كنيد تا دستگاه گوارش او كم كم شروع به كار كند.

نوشيدني‌هاي اشتها‌آور: پيشنهاد مي‌شود وقتي كودكتان از خواب برخاست، به او يك ليوان بزرگ آب يا آب پرتقال بدهيد. به اين ترتيب او به اشتها مي‌آيد. مطمئن باشيد پس از چند دقيقه شتابان به سمت ميز صبحانه خواهد آمد.

 با بوفه موافقيد؟ كوچولوها هميشه دوست دارند اداي بزرگ‌ترها را در بياورند. آنها عاشق بوفه‌اند و دوست دارند غذاها روي ميز چيده شده باشد تا آنها هرآنچه را مي‌خواهند، بخورند. آب پرتقال، نان، بيسكويت، شكلات صبحانه، شير، پنير و ... را روي ميز بچينيد و مطمئن باشيد چشمان كودك بزرگ‌تر از معده‌اش خواهد شد و از تمام غذاهاي روي ميز تا جايي كه بتواند مي‌خورد.

يك نمونه جالب: فراموش نكنيد كه بهترين راه يادگيري، مثال زدن است. شما نيز همراه كودكتان بنشينيد و صبحانه كامل بخوريد. كودكتان از شما الگو مي‌گيرد و كارهاي شما را تقليد مي‌كند. وقتي چند لقمه خوردي، تازه اشتهايتان باز مي‌شود، به خصوص اگر يك همراه داشته باشيد.

نان تازه عالي است. آمار نشان داده كه از هر 10 نفر 4 نفر تنها به دليل نبودن نان تازه سر ميز صبحانه، رقبتي به خوردن ندارند.در صورتي كه كودكتان نسبت به خوردن صبحانه بي‌ميل است. نان تازه را امتحان كنيد. بوي نان تازه همه را به اشتها مي آورد. اگر وقت خريد نان تازه را نداريد، به شما پيشنهاد مي‌كنيم مقداري شير و شكر روي نان بماليد، آن را 5 دقيقه در ماكروفر قرار دهيد تا بوي نان تازه را به خود بگيرد.

از داستانهاي زيبا كمك بگيريد: سعي كنيد سر ميز صبحانه وقت را غنيمت شمرده و كتاب داستاني درباره صبحانه خوردن براي كودكتان بخوانيد. كاري كنيد كه آب از لب و لوچه او آويزان شود!

اصرار نكنيد: در صورتي كه با وجود انجام تمامي اين كارها باز هم كودك شما صبح  از خواب برخاست و ميلي به خوردن صبحانه نشان نداد، به او فشار نياوريد و اصرار نكنيد. يك ليوان آب پرتقال يا شير به او بنوشانيد و تا ساعت نهار در صورت تمايل به او ميوه بدهيد. مطمئن باشيد كه فردا صبح بهتر از امروز صبحانه خواهد خورد.